חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Cart 0 0.00

שישה ימים נימשך לו שבוע עבודה. וביום השביעי היא באה – שבת המלכה. היום שבו ציווה הקב"ה על היהודים לנוח וליהנות מהחיים וכן ללמוד תורה. השבת היא אחד הגורמים המלוכדים העיקריים של האומה היהודית ואבן היסוד של זהות התרבות היהודית. אחת ממצוות השבת המחייבות היא הדלקת נרות שבת. לפיכך, תכונה מהותית של השבת בכל בית היא פמוטים לשבת. לפני כניסת השבת דולקים שני נרות המציינים את החלוקה בין אור לחושך המתוארת בסיפור הבריאה ומברכים.

כשתגיע השבת – מה הוא תהליך הדלקת נרות שבת?

יש אומרים שהנרות מייצגים את שתי מצוות "זכור" ו"שמירת" שבת. נהוג להדליק נרות שבת, אשר ממוקמים על פמוטים לשבת, כ-20 דקות לפני השקיעה בערב שישי, למרות שמותר להדליק אותם עוד קודם לכן. זה נעשה לעתים קרובות במהלך הקיץ, כאשר הימים ארוכים. ייתכן שהנרות לא ידלקו יותר לאחר שקיעת השמש. טקסים יהודיים מחייבים בדרך כלל את הברכה לפני קיום המצווה, אך לא כן בהדלקת נרות – במקרה זה יש להדליק תחילה את הנרות ולקרוא את הברכה לאחר מכן, בשל איסור הדלקת אש לאחר צאת השבת.

כיצד מעטרים פמוטים לשבת?

פמוט השבת המסורתי הוא כלי בית מאוד יפה וחשוב בכל בית יהודי מזה מאות שנים. הפמוט היה מקושט בדרך כלל במוטיבים מהתורה, מההיסטוריה והגיאוגרפיה של ישראל, או בקישוטים מסורתיים – גפנים ופירות, רימונים, עלווה, דימויים של הכותל ונופים של ירושלים העתיקה. הרימון מוזכר פעמים רבות בתורה והוא אחד מסמליה המרכזיים של ישראל.

כמו כן, העם היהודי עצמו נקרא הרבה פעמים בתורה הגפן. לעתים קרובות, פמוטים שכאלו עוטרו במוטיבים של שופר – כלי נשיפה פולחני יהודי מסורתי, מגן דוד, וגם דמות של אריה משבט יהודה. החומר להכנת פמוטים לשבת הוא בדרך כלל מתכת, חימר, קרמיקה, עץ וזכוכית. והם יכולים להיות מהסוג המגוון ביותר, שם יכולות לשוטט הפנטזיות של המעצב.

פמוטים לשבת

סוגי חומרים לעיצוב פמוטים לשבת

ניתן לעצב פמוטים לשבת בסגנונות שונים עם דוגמאות ואלמנטים דקורטיביים שונים. באופן קונבנציונלי, כל המוצרים מחולקים לסוגי החומרים הבאים:

חומרים כאלה משמשים לעתים קרובות בייצור של קבוצה סגנונית. לצורך איחוד משתמשים בעלילות יומיומיות או אתניות. נרות המוצבים על פמוטים יפים הופכים לקישוט פנים מעולה, מאפשרים ליצור אווירה מיוחדת בחדר הודות לזוהר רך וחם. חומרים מסוימים כמו פורצלן, קרמיקה וזכוכית הם די שבירים ויש לטפל בהם בזהירות. כל נפילה עלולה להוביל לנזק לפמוט, ואילו פמוטי מתכת ועץ עמידים יותר, אך הם דורשים תחזוקה מורכבת יותר.

ראוי לציין שיש גם אפשרויות משולבות של מספר חומרי גלם יחד. פמוטים מעניינים הם דקורטיביים ופונקציונליים וקלים לטיפול. רוב החומרים עמידים בפני שחיקה. עם זאת, המוצרים די מסיביים וכבדים. בדרך כלל בוחרים להם מקום אחד, הם לא נישאים ברחבי הבית.

פמוטים לשבת מקבלים לעיתים דמיון לתכשיטים וניתן לקשט אותם באבנים יקרות. תוכלו למצוא מגוון רחב של פמוטים ושאר מוצרי יודאיקה בחנות האינטרנטית של הומי, המאפשרים לכם לבחור פמוטים לשבת ממגוון גדול של מוצרים, ולקבל אותם עם משלוח עד הבית.

שאלות ותשובות

  1. כיצד מנקים פמוטים משעוות נרות? כדי לנקות את הפמוטים משאריות שעוות יש להסיר חלקים גדולים מהשעווה המוקשה. במקומות שקשה להגיע אליהם, קיסם, גפרור או מברשת שיניים ישנה יכולים לעזור לכם. לאחר מכן ניתן להשתמש בפן או בזרם מים חמים כדי להמיס את שאריות השעווה שנשארו. אם הפמוט אינו עשוי ממתכת ניתן לחמם אותו במיקרוגל, ואז להסיר את הלכלוך עם מטלית נקייה ויבשה או מגבת נייר.
  2. האם בעזרת קור ניתן גם כן לנקות פמוטים לאחר שימוש? לאחר השימוש ניתן להכניס את הפמוט למקפיא לכמה שעות, או יותר טוב למשך הלילה. אם הפמוט גדול מדי עבור המקפיא, פשוט עטפו אותו בהרבה קרח. הטמפרטורה הנמוכה תגרום להתכווצות החומר ממנו עשוי הנר, כך שמיד לאחר הוצאת המוצר מהמקפיא ניתן להוציאו בקלות באמצעות חפץ שטוח אך לא חד.

לקוחות יקרים שימו לב ❤️:

ע״מ שנוכל לספק לכם את המוצרים הנדרשים עד פסח, הזמנות לקראת חג הפסח יתקבלו עד לתאריכים הבאים:

ליעד מרכזי

עד ליום שלישי 16/04/2024, בשעה 12:00 בצהריים

ליעד מרשימת החריגים

עד ליום חמישי 11/04/2024, בשעה 12:00 בצהריים

בימי חג הפסח, בתאריכים 17/04/24-30/04/24 לא יתקיימו משלוחים כלל.
שירות הלקוחות יעבוד במתכונת מצומצמת ובוואטסאפ בלבד.

בברכת חג פסח כשר ושמח
צוות בול לבית
העגלה שלי
🎁 נותרו רק 249.99 כדי לקבל משלוח חינם!
העגלה שלך ריקה.

Looks like you haven't made a choice yet.